“– Преимущество быть сильным.”
Все компании холдинга

Статьи

2014-04-08

        Про порядок проведення мобілізаційних заходів. Гарантії військовослужбовцям призваним під час мобілізації.

     В зв’язку з загостренням суспільно-політичної ситуації в Україні, через прояви неприхованої агресії з боку Російської Федерації Указом президента України від 18.03.2014 р. було оголошено часткову мобілізацію.

     Оскільки, у військовослужбовців, що були та мають бути призвані під час мобілізації виникає багато питань щодо дотримання їхніх прав та законних інтересів нами був підготовлений наступний меморандум, де детально описано порядок проведення мобілізаційних заходів, гарантії, що передбачені законодавством призваним на час мобілізації військовослужбовцям.

     Проведення мобілізаційних заходів в Україні регулюється наступними нормативними актами: Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 2005 р.; Законом України “Про військовий обовязок і військову службу” від 2006 р.; Порядком про розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644; Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

 

     Протягом якого часу проводиться мобілізація та обов’язки громадян під час мобілізації:

Мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності Указом президента України від 18.03.2014 р., тобто до 03 травня 2014 р.

 

     Громадяни зобов'язані:

  • з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час;
  • надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості;

     Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер. До робіт, які мають оборонний характер належать:

  • ремонтно-відновлювальні роботи, насамперед роботи, що виконуються на об'єктах забезпечення життєдіяльності; розбір завалів, розчищення залізничних колій та автомобільних доріг;
  • будівництво захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), протизсувних, протиповеневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення; ремонт і будівництво житлових приміщень;
  • вантажно-розвантажувальні роботи, що виконуються на залізницях, у портах тощо; надання допомоги населенню, насамперед інвалідам, дітям, громадянам похилого віку, хворим та іншим особам, які не мають можливості самостійно протидіяти несприятливим факторам воєнного характеру;
  • організація забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій; роботи із забезпечення стійкості функціонування потенційно небезпечних об'єктів на випадок надзвичайних ситуацій;
  • роботи, пов'язані з підтриманням громадського порядку.

 

     Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату. (ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” )

 

     Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії); чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання); жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання); зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд; народні депутати України. (ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” )

 

     Відповідальність за ухилення від військової служби під час мобілізації.

 

     Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією (стаття 336), що карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років. Кримінальним правопорушенням також вважається ухилення від військового обліку або від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів. Ухилення військовозобов'язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

     Цілий ряд порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу та про мобілізаційну підготовку та мобілізацію відносять до адміністративних проступків (статті 210, 210-1, 211-1 – 211-6 Кодексу про адміністративні правопорушення України). Зокрема - порушення законодавста про мобілізаційну підготовку та мобілізацію; умисне зіпсування військово-облікових документів чи втрата їх з необержності; неявка на виклик у військовий комісаріат; неподання у військові комісаріати списків юнаків, що підлягають приписці до призовних дільниць; незабезпечення сповіщення військовозобов'язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкода їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці - за всі перелічені дії передбачена адміністративна відповідальність, що передбачає накладення штрафу.

 

Чи можуть бути звільнені з роботи працівники, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації.

 

     Незважаючи на те, що змін до ст.36 Кодексу законів про працю України внесено не було і положення щодо припинення трудового договору із настанням юридичного факту призову або вступу працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу залишаються в силі для строковиків, для тих, хто направлений на альтернативну (невійськову) службу, особи, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації не можуть бути звільнені з роботи.

     Згідно зі ст.119 Кодексу законів про працю України працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.

     Ніхто не має бути звільнений безпідставно. Автоматично трудові відносини не будуть припинені.

     Ні в якому разі не підписуйте жодних заяв про звільнення, оскільки після того, як ви підпишите дану заяву довести той факт, що звільнили вас незаконно буде важко.

 

Гарантії та грошове забезпечення осіб призваних на військову службу за призовом під час мобілізації.

 

     Заробітна плата нараховується і виплачується роботодавцем у звичайному порядку. Окрім цього додатково із державного бюджету виплачуються добові, компенсуються витрати на дорогу.

     Згідно зі ст.119 Кодексу законів про працю України працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації гарантується збереження середнього заробітку.

     Середній заробіток - розмір заробітної плати, одержаної працівником за певний проміжок часу, що зберігається за ним під час чергової і додаткової відпусток, тимчасової втрати працездатності, пов'язаної з роботою. Середній заробіток - це та заробітна плата, яку одержував працівник протягом останнього періоду часу з урахуванням премій та надбавок, які нараховувались працівнику за здійснювані ним посадові обов’язки.

     Середній заробіток виплачується з бюджету підприємства чи організації на якій працює даний працівник.

     За недотримання законодавства щодо збереження місця роботи та середнього заробітку за працівником призваним на військову службу під час мобілізації дані підприємства, установи та організації несуть відповідну кримінальну та адміністративну відповідальність. (ст.172 Кримінального кодексу України (незаконне звільнення) та ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиплата заробітньої плати).

     Згідно зі ст.21 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підприємства, установи та організації зобовязані сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов’язків служби у військовому резерві та своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин.

     Працівник, якого мобілізовано на навчальні збори, причину початку своєї відсутності підтверджує повісткою, у якій мають бути обумовлені вид і строки навчальних зборів. Тривалість проходження зборів засвідчується записом у військовому квитку.

 

Порядок виплати добових:

 

     Виплата добових проводиться військовими частинами, в яких військовозобов'язані, у тому числі резервісти, проходять збори.

     Згідно з Порядком про розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644, за кожний день перебування на зборах з урахуванням часу перебування у дорозі від військового комісаріату до місця проведення зборів і назад виплачується певний відсоток від суми добових (що становлять 234,60 грн. на 2014 рік згідно зі ст.140.1.7. Податкового кодексу). Сума добових виплачується відносно вашого військового звання відповідно у таких розмірах, відсотків добових у разі службового відрядження:

вищому офіцерському складу                                        - 50 (117,30 грн.);

старшому офіцерському складу                                     - 40 (97,44 грн.);

молодшому офіцерському складу                                   - 35 (82,11 грн.);

сержантському і старшинському складу:

прапорщикам, старшим прапорщикам                            - 35 (82,11 грн.);

мічманам, старшим мічманам, молодшим сержантам,

сержантам, старшим                                                     - 30 (70,38 грн.);

сержантам, старшинам, старшинам 2 статті, старшинам 1 статті,

головним старшинам, головним корабельним старшинам,

рядовому складу                                                          - 20 (46,92 грн.).

     Компенсація витрат на дорогу також здійснюється з державного бюджету військовими частинами, в яких військовозобов'язані, у тому числі резервісти, проходять збори.

     Резервістам, які виконали програму підготовки, не вчиняли правопорушень, пов'язаних з проходженням служби у військовому резерві, виплачується одноразове грошове заохочення (далі - заохочення) у таких розмірах (у грн.) на рік:

вищому офіцерському складу                                       - 3100;

старшому офіцерському складу                                    - 2800;

молодшому офіцерському складу                                 - 2500;

сержантському і старшинському складу:

прапорщикам, старшим прапорщикам,

мічманам, старшим мічманам                                       - 2200;

молодшим сержантам, сержантам, старшим

сержантам, старшинам, старшинам 2 статті,

старшинам 1 статті, головним старшинам,

головним корабельним старшинам                               - 1900;

рядовому складу                                                                 - 1600.

 

     Заохочення виплачується за місцем проходження служби в військовому резерві.

     Порядок здійснення виплати пенсій пенсіонерам-військовослужбовцям, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період до Збройних Сил України.

     Згідно зі ст.2 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту, на службу до органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час такої служби не припиняється.Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день їх демобілізації (тобто відбувається перерахунок пенсії). Якщо новий розмір пенсії у цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у розмірі, який вони отримували на день призову на службу у зв’язку з мобілізацією (тобто новий розмір пенсії не повинен бути меншим до моменту призову даного пенсіонера на військову службу під час мобілізації).

     Окрім, даної пенсії, призваному пенсіонеру-військовослужбовцю повинні здійснюватись виплати добових та компенсація транспортних витрат у загальному порядку описаному вище.

 

Отже:

1. Призвані під час мобілізації військовослужбовці не можуть бути протягом одного року звільнені з роботи чи займаної посади, незалежно від форми власності підприємства, установи, організації (за дане звільнення власники таких установ несуть кримінальну відповідальність).

2. За призваними військовослужбовцями зберігається виплата заробітньої плати (з бюджету даного підприємства) чи пенсії. За ухилення від таких виплат підприємства, установи, організації несуть адміністративну відповідальність.

3. Призваним під час мобілізації військовослужбовцям виплачуються відсоток встановлених податковим кодексом добових (даний відсоток залежить від військового звання) та компенсуються витрати на дорогу (з державного бюджету).

4. Резервістам, які виконали програму підготовки, не вчиняли правопорушень, пов'язаних з проходженням служби у військовому резерві, виплачується одноразове грошове заохочення.